środa, 28 września 2022

Książki nie gryzą!

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, które na pewno jest i przyjemne, i pożyteczne. Na początku XXI wieku temat głośnego czytania, jako okazja do budowania więzi, wspólnego spędzania czasu czy rozwijania wyobraźni został dostrzeżony przez Polską Izbę Książki, która w 2001 roku ogłosiła to święto. Patronką wybrano JANINĘ PORAZIŃSKĄ, która napisała wiele książek z myślą o dzieciach i która urodziła się 29 września 1882 r. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Z okazji święta również w naszej szkole w młodszych klasach i na lekcjach języka polskiego  odbywało się głośne czytanie. Pani z biblioteki opowiedziała skąd się wzięło święto, dzieci mówiły dlaczego czytanie jest takie ważne. Później już czytano. Panie Ania, Maryla, Justyna czytały książki, swoje ulubione lub takie z przesłaniem. Do czytania włączali się również bardzo chętnie uczniowie. A najmłodsi uczniowie dostali zadanie - przeczytać dziś swoim dziadkom, tak jak dziadkowie kiedyś czytali im. 

10 POWODÓW DLACZEGO WARTO CZYTAĆ NA GŁOS:

1. Głośne czytanie poprawia samopoczucie

2. Rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację. Pogłębia wiedzę.

3. Głośne czytanie zwalcza nieśmiałość.

4. Głośne czytanie rozluźnia ciało.

5. Głośne czytanie dotlenia.

6. Głośne czytanie pomaga zwalczać ból.

7. Głośne czytanie chroni mózg.

8. Głośne czytanie zwiększa zasób słów.

9. Głośne czytanie pobudza układ odpornościowy (gdy tekst jest śmieszny).

10.Głośne czytanie pomaga uspokoić rytm serca.


























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Książka jest jak ogród

Wyjście klas trzecich do biblioteki publicznej      Za nami XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który odbywał się pod hasłem ”Ksi...

Światowy Dzień Książki