wtorek, 21 lutego 2023

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 


21 lutego 1952 roku podczas demonstracji w Bangladeszu zginęło pięciu studentów, którzy domagali się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego. Na pamiątkę tego wydarzenia 17 listopada 1999 roku UNESCO ustanowiło Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który jest obchodzony od 2000 roku. Świadomość znaczenia języka ojczystego przyczynia się do rozwijania edukacji globalnej oraz wpływa na kształtowanie społeczeństwa zarówno w znaczeniu lokalnym jak i globalnym. 

 Przesłanie dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty. 

 

Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.

Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

J.IWASZKIEWICZ

 

A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
Nie znać języka swego hańbą oczywistą.”
F. DMOCHOWSKI

 

Język polski jest wspaniałym językiem, który kocham z całego serca. Do tego stopnia, iż zrozumiałem, że on inaczej, niż na przykład rosyjski czy angielski pozwala na wyrażanie pewnych emocji i niesamowitych subtelności”.
ALEKSY AWDIEJEW

 

Źle mówić lub pisać — to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją z taką czcią budowali. Język smuci się, choruje, — gdy ludzie źle nim mówią”.
JANUSZ KORCZAK

 

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

MIKOŁAJ REJ

 

"Naród żyje,dopóki język jego żyje...”
KAROL LIBELT


 

 

piątek, 17 lutego 2023

Kartka dla kota

 KARTKA DLA KOTA

Uczniowie klas 4-6 mogli wykonać z okazji święta swoich pupili Kartkę dla kota. Ta akcja również cieszyła się olbrzymią popularnością. Napłynęły bardzo ciekawe prace.

 






















Mozaikowy kot

 MOZAIKOWY KOT

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja Biblioteki Szkolnej "Mozaikowy kot" przeznaczona dla uczniów klas młodszych. Do biblioteki napłynęło wiele przepięknych prac, które zostaną również zaprezentowane na gazetkach szkolnych.

Wszystkim uczniom bardzo dziękuję




















czwartek, 16 lutego 2023

Dzień Kota

 

Dzień Kota

17 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Kota, święto to ma podkreślić znaczenie tych zwierząt w życiu człowieka.

Chodzi również o to, żeby uwrażliwić nas, ludzi na trudny koci los, nieś pomoc wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które kiedyś miały dom, ale go straciły.

Koty to samotnicy , a więc indywidualiści – fakt ten nie podlega wątpliwości. Potrafią być złośliwe, ale również bardzo kochane i oddane. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób traktujemy naszego kotka.

A oto książki znajdujące się w naszej bibliotece, w których pojawia się nasz bohater:

  • Kot w butach
  •  Alicja w Krainie czarów - Kot z Cheshire
  • Mistrz i Małgorzata - Behemot
  • Pan kotek był chory
  • Garfield
  • Kot w pustym mieszkaniu 
  • Koty i kotki
  • Przygody kota detektywa 
  • Przygody Filonka Bezogonka 
  • Puch kot nad koty 
  • Przygody kota Murmurando 
  • Wieczorynki z kotem Miśkiem
  • Szkolne przygody Pimpusia Sadełko 
  • Magiczny kotek 
  • Klub słodziaków kociaków 
  • Kocie historie
  • Nowe kocie historie
  • seria książek Waldemara Cichonia o Cukierku 
  • seria książek o kotach Holly Webb



wtorek, 14 lutego 2023

Walentynki

 

WALENTYNKI  💓

 14 lutego przypadają Walentynki - coroczne święto zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego.Zwyczajem tego dnia jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, obdarowywanie się drobnymi upominkami zawierającymi symbolikę tego święta. W Europie zachodniej i południowej obchodzone są od średniowiecza. W Polsce popularność zyskały w latach 90. XX wieku.

W szkolnej bibliotece z okazji tego święta zorganizowano dla klas starszych "Randkę z książką". Zainteresowane osoby mogły wypożyczyć książkę, która była oprawiona w szary papier i była dla nich prawdziwą niespodzianką. Ponadto można uzupełniać gazetkę przed biblioteką - wpisując na serduszkach ulubionego autora lub tytuł ulubionej książki.








piątek, 10 lutego 2023

Pasowanie na czytelnika

 

Uczniowie klas pierwszych czytelnikami

Od kilku lat II półrocze to ten czas, kiedy uczniowie klas pierwszych zostają w końcu czytelnikami naszej szkoły. Najpierw 7 lutego odbyło się pasowanie klasy 1b, a 10 lutego klasy 1a. Podczas dwugodzinnych zajęć z panią bibliotekarką maluchy dowiedziały się co to jest biblioteka, poznały regulamin szkolnej biblioteki oraz wysłuchały próśb jakie mają do nich książki. Potem odbyło się pasowanie, podczas którego każdy nowy czytelnik otrzymał piękną zakładkę.  Wszyscy uczniowie wykonali własne podobizny i otrzymali słodki upominek. A na koniec udali się do szkolnej biblioteki wypożyczyć książki. Mam nadzieję, że do końca będą z takim entuzjazmem czytać książki.

















































Książka jest jak ogród

Wyjście klas trzecich do biblioteki publicznej      Za nami XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który odbywał się pod hasłem ”Ksi...

Światowy Dzień Książki