wtorek, 30 listopada 2021

1 GRUDNIA

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS


1 grudnia od 1988 roku obchodzimy zainicjowany przez WHO Światowy Dzień AIDS. W tym dniu poruszane są najważniejsze kwestie związane z tą chorobą. Światowy Dzień AIDS powstał z myślą o osobach chorych oraz w celu uświadamiania społeczeństwu tematu dotyczącego tej właśnie choroby. Symbolem solidarności z osobami dotkniętymi wirusem HIV oraz chorobą AIDS jest czerwona wstążka. Podczas spotkań słuchacze uświadamiani są w jakich sytuacjach może dojść do zakażenia oraz, co należy robić aby ich unikać. Namawiają także do niesienia pomocy oraz wsparcia osobom chorym oraz zaprzestania ich wykluczania ze społeczeństwa. W tym dniu uczestnicy zapalają na znak solidarności z osobami, które przegrały walkę z chorobą czerwone znicze oraz przywdziewają czerwoną wstążkę. Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum AIDS dokładnie, co 6 sekund na całym świecie dochodzi do zarażenia wirusem HIV. Większość osób będących zakażonymi nie jest tego świadoma, a niestety nie leczone prowadzi do powstania bardzo niebezpiecznej choroby AIDS.  Wirusem HIV można zarazić się poprzez kontakt osoby zdrowej z krwią lub błoną śluzową nosiciela. Do zakażenia dochodzi również przez niewysterylizowane narzędzia, igły itp. Często drogą zakażenia są kontakty płciowe.

Jakie są objawy zarażenia?

U osoby, u której podejrzewa się zakażenie w ciągu kilku dni występują objawy podobne do silnego przeziębienia lub grypy. Mogą się utrzymywać do kilku tygodni. Pojawia się gorączka oraz powiększają się węzły chłonne. Następnie wszelkie objawy mijają. Okres ten nie trwa długo, bowiem po czasie dochodzi do niewydolności układu odpornościowego. Osoba zakażona zaczyna czuć się coraz gorzej, aż w skutek AIDS zaczyna chorować na różne poważne choroby. Niestety długość życia w przypadku AIDS wynosi ok. 40 lat, co nie zmienia faktu, iż tworzone są nowe leki, które wydłużają życie pacjentów. Może w najbliższej przyszłości powstanie lek, który zatrzyma tę śmiertelną chorobę. 

poniedziałek, 29 listopada 2021

ANDRZEJKI

 

ANDRZEJKI




Wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.



  • „Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.”

środa, 24 listopada 2021

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

PLUSZOWY MIŚ

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie. Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla niejednego z nas był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.
   Misie są  bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia.
 

To co współcześnie jest oczywiste, nie zawsze takie było. Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”.

Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe maskotki misia. Nasz bohater jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” (polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci z biednych rodzin) czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych.

 

    Z okazji Dnia Pluszowego Misia uczniowie najmłodszych klas przynieśli do szkoły swoje ukochane, pluszowe maskotki.  Nauczyciele zaprezentowali im krótkie filmiki, dzięki którym poznali historię święta. Poza tym kolorowali, rysowali, wykonywali laurki, robili maski, układali puzzle i rozwiązywali zadania.















czwartek, 4 listopada 2021

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

„Jeżeli chcesz aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek" -  Albert Einstein


Bajki, baśnie, zarówno te czytane jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterowie tacy jak:  Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek, Smerfy, Kopciuszek, Elza, Kaczor Donald, Czerwony Kapturek, doczekali się swojego święta… 

Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Każdy z nas w dzieciństwie poprzez bajki poznawał świat: starsze pokolenia głównie dzięki książkom, młodsze za pomocą telewizji, kaset video, a najmłodsze Netflixa.

Święto niesie ze sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, czyli między innymi do rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów czy kształtowania właściwych postaw moralnych.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek pomaga wzmacniać więzi rodzinne, szczególnie w tym trudnym czasie pandemii. Rodzice w ramach święta mogą przeczytać swoim pociechom bajki, sięgnąć po tytuły ze swojego dzieciństwa czy nawet opowiedzieć własną historię.

„Oficjalny” początek gatunku datuje się na VI w. p. n. e, kiedy grecki niewolnik Ezop spisał pierwszy zbiór bajek o zwierzętach. Kilkaset lat później, w 1697 roku pojawiły się bajki Charlesa Perraulta, w tym: „Śpiąca królewna”, „Czerwony Kapturek” czy „Kot w butach”. W 1779 roku wydano zbiór bajek Ignacego Krasickiego, które są ważnym elementem literatury polskiej i światowej. W 1812 roku zadebiutowały baśnie innych słynnych bajkopisarzy, czyli braci Grimm, a w 1835 ukazały się Baśnie H.Ch. Andersena. Dziś te dzieła stanowią klasykę gatunku, choć trzeba przyznać, że wiele współczesnych opowieści zostało pozbawionych najbardziej drastycznych wydarzeń, które w starych bajkach były powszechne.

W pewnym momencie dominowały bajki Walta Disney`a: "Myszka Miki" czy "Kaczor Donald", ale pojawiały się również nowe tytuły: "Król Lew", "Żółwie Ninja", "Tom i Jerry", "Królik Bugs", "Elza i Anna", "Peppa", "SpangeBob", "Psi Patrol" i wiele innych. W naszym kraju idolami dzieci byli z kolei tacy bohaterowie jak: Reksio, Bolek i Lolek, Miś Uszatek czy Filemon.

Współczesne bajki znacznie różnią się od klasycznych dzieł, pozbawione są trudnych tematów, okraszonych brutalnymi scenami.

Wszystkim uczniom i ich rodzicom dziękujemy za zaangażowanie, mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili.





















Książka jest jak ogród

Wyjście klas trzecich do biblioteki publicznej      Za nami XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który odbywał się pod hasłem ”Ksi...

Światowy Dzień Książki